LV

HoReCa ceļvedis


Šis ir laiks, kuru mēs visi kopā piedzīvojam pirmo reizi, tāpēc ir ļoti svarīgi, lai mēs visi apvienotos un stiprinātu nozari. Visiem uzņēmumiem ir jāpielāgojas jauniem apstākļiem. Tāpēc ir izveidota vietne, kur apkopota informācija, padomi un idejas, kā rīkoties šajā pārmaiņu laikā. Arī Gemoss piedalījās šī projekta tapšanā, pastāstot, kādas pārmaiņas gaidāmas vienreizlietojamo trauku lietošanas kārtībā.

Iepazīsties ar HoReCa ceļvedi ŠEIT.

Cukurniedru trauki izkonkurē plastmasu

Bambuss, koks, papīrs, cukurniedru šķiedras – šie visi ir materiāli, kas tiek izmantoti dabai draudzīgu trauku ražošanā. Tie ir kompostējami un vidē sadalās bez atlikuma, nenodarot dabai kaitējumu. Cukurniedru trauki ir viena no pieprasītākajām alternatīvām plastmasas traukiem. Šis materiāls tiek iegūts kā blakusprodukts pēc tam, kad izspiesta sula no cukurniedrēm. Šie trauki karstuma izturīgi, piemēroti jebkāda ēdiena pasniegšanai – šķidra, auksta, eļļaina un karsta, trauks nemainīs savu formu arī pēc karsēšanas mikroviļņu krāsnī. Cukurniedru trauki sadalās aptuveni 3-6 mēnešu laikā, tāpēc šī viennozīmīgi ir viena no labākajām izvēlēm vienreizlietojamo trauku sortimentā.

Gaidāmās pārmaiņas

Ierasts redzēt karsto dzērienu krūzītes no papīra, taču nu ražotāji piedāvā arī bļodas, kārbas, glāzes u.c. traukus dabai draudzīgos risinājumos. Stilizēti koka vai papīra konusi un laiviņas uzkodām, bio plastmasas galda piederumi, palmu lapu trauki, papīra maisiņi, dažādu formu šķīvji un citi interesanti risinājumi. Savukārt ēdiena ietīšanai, piemēram, sendvičiem, hotdogiem u.c. noderēs ietinamais papīrs. Arī kokteiļu pasniegšanā var piedomāt par dabai draudzīgākiem risinājumiem, izmantojot papīra vai metāla salmiņus.

Viens no veidiem, kā pārliecināties par dabai draudzīgāko izvēli, ir sertifikācija. Kompostējami un bioloģiski noārdāmi materiāli – vienai no šīm sertifikācijām jābūt norādītai, lai prece atbilstu noteiktajām direktīvām. Kompostējams materiāls dabiski sadalās organiskos materiālos, radot kompostu. Biodegradējams nozīmē, ka sadalīšanās notiek noteiktos apstākļos – mitruma un optimālās temperatūras ietekmē, turklāt laika gaitā tas pilnībā sadalīsies. Viens vai otrs ir prātīga zvēle dabai draudzīgai izvēlei.

Tā kā daudziem vēl ir neziņa par šiem aizliegumiem un to ieviešanu, informējam par izmaiņām, kas mūs skars vistuvākajā nākotnē. No 2021. gada 3.jūlija stājas spēkā aizliegums oksonoārdāmās plastmasas izstrādājumiem, galda piederumiem, traukiem, glāzēm, dzērienu iepakojumiem ar ietilpību līdz 3 litriem, dzērienu maisāmkociņiem, salmiņiem, balonu kociņiem un vates kociņiem.

Horeca nozarē aktuāli ir gan vienreizlietojamie trauki un piederumi, gan arī kokteiļu salmiņi, un jau kādu laiku pirms aizliegumu ieviešanas liela daļa uzņēmēju jau izvēlas šīs dabai draudzīgās alternatīvas. Piemēram, salmiņi ļoti plašā klāstā pieejami no papīra, niedrēm, kā arī metāla, ko var izmantot vairākkārt, rūpīgi izmazgājot. Šīs izvēles pamazām pieradina gan patērētājus pie pārmaiņām, gan arī mūs pašus, meklējot labākās alternatīvas un dabai draudzīgākos risinājumus.