LV

Ieteikumi mazas virtuves ērtai aprīkošanai

Šodienas mājokļu tirgus diktē noteikumus visā pasaulē, piedāvājot aizvien mazākas un kompaktākas dzīves telpas platības. Neliela mājokļa izvēle nes līdzi dažus izaicinājumus jaunajiem iemītniekiem: pirmkārt, kā iekārtot telpu, lai radītu tajā plašuma sajūtu, otrkārt, kā efektīvi izmantot esošo platību un, treškārt, kā izvēlēties nepieciešamos priekšmetus, mēbeles un sadzīves tehniku tā, lai radītu ērtu un funkcionālu dzīves telpu.

Neatkarīgi no formas vai izmēra, tieši virtuve ir mājas dvēsele, tāpēc to ir īpaši svarīgi veidot par vietu, kurā ir patīkami pavadīt laiku un viegli darboties. Lai virtuves izkārtojums atbilstu ikdienas vajadzībām, būs nepieciešams vairāk nekā skaisti apdares materiāli un ierīces – būs jāpieņem pārdomāti dizaina lēmumi, kas rada drošu un pieejamu telpu. Būtiski šajā atpūtas, darba un kopdzīves telpā justies ērti un harmoniski, tādēļ šajā rakstā aicinām smelties idejas un iedvesmu, ka aprīkot un iekārtot mazu virtuvi nelielā mājoklī.

Maza virtuve: dizaina un interjera pamatlikumi

Veiksmīgu virtuves dizainu, ne tikai mazā virtuvē, nosaka tādi risinājumi, kas nodrošina minimālu jucekli, bet maksimālu funkcionalitāti. Mazas virtuves iekārtošana būs uzvara, ja funkcionālu harmoniju izdosies panākt ar pietiekamu darba virsmas laukumu, labu apgaismojumu, ja tiks ieplānoti pārdomāti skapīši un plaukti uzglabāšanai.

Interjera eksperti nelielām virtuvēm iesaka izvēlēties viendabīgas krāsas, virtuves skapīšu un darba virsmas materiālu bez reljefa vai liekiem elementiem – tā, lai telpa būtu iespējami gaiša un tīra – tad maza virtuve vizuāli radīs nomierinošu sajūtu arī tad, ja aprīkojums – sadzīves tehnika, darba piederumi un inventārs – būs izvietoti ļoti blīvi.

Izmantojot katru virsmas centimetru, izgaismojot darba vidi, papildinot retāk apdzīvotas zonas ar laika gaitā pārdomātiem risinājumiem, ikviens var pārvērst nelielu virtuves telpu par tādu, kurā paveicams pilnīgi viss, kas pavāram nepieciešams.

mazas virtuves dizains

9 lietderīgi padomi, kā iekārtot mazu virtuvi

Tādas mazas telpas iekārtojums, kurai vienlaikus jāpilda daudzas funkcijas ir ļoti izaicinošs uzdevums. Viens no sarežģītākajiem posmiem ir loģistika – kur viss nonāks. Lai maza izmēra virtuve spētu kalpot visām cilvēka vajadzībām, nepieciešams ergonomisks mēbeļu iekārtojums un pārdomāta izvēle attiecībā uz ierīcēm un to novietojumu.

Iekārtas izvietojums

Mazā virtuvē telpa ir pats svarīgākais – efektīvs gatavošanas vietas un darbarīku izvietojums. Kad tiek risināts virtuves iekārtas plānojums, svarīgs nosacījums ir jau laikus pārdomāt primāri nepieciešamo iekārtu, trauku un lielās tehnikas novietojumu. Uzglabāšanas skapīšu novietojums un nepieciešamais daudzums tad būs skaidrāks un rezultāts – pārdomātāks. Atceries, ka virtuves zonā, kura ir savienota ar dzīvojamo telpu, Skapjus vari pacelt līdz pašiem griestiem, tā radot vietu būtiskiem, bet ikdienā retāk izmantotiem elementiem kā Air Fryer katls, sulas spiede, sous vide vai mikseris. Savukārt, ja virtuves telpa ir noslēgta, plašuma sajūtu palīdzēs radīt tas, ka augšējie mēbeļu skapīši būs izmantoti iespējami maz. Skaistākajiem virtuves elementiem – šķīvjiem, glāzēm un krūzītēm tad var tikt ierīkoti atvērta tipa plaukti.

Cepšana

Lai ikdienas maltīti gatavotu daudzveidīgi, cepeškrāsns ir svarīgs virtuves elements – risinājums, kas aizņem gana daudz vietas mazās virtuves telpās. Ja izlem atteikties no iebūvējamās cepeškrāsns, var lūkoties pēc maza izmēra portatīvās tehnikas, kuru ikdienas uzglabāšanai var novietot augstākajos vai zemākajos virtuves plauktos. Ja to pieļauj kulināra gaume, viegls risinājums mazā telpā būs pārvietojama aerogrila ierīce vai kontaktgrills.

Blendēšana

Ja smūtiji, riekstu krēmi, mērces, zupas un krēmveida masas ir tava uztura ikdiena, tad virtuvē noteikti nepieciešams jaudīgs blenderis. Atkarībā no gatavošanas virsmas platības un lietojuma biežuma, tam uzglabāšanas vietu iespējams rast tālākos skapīša plauktos vai uz virsmas, integrējot to kā profesionālu virtuves dizaina elementu. Arī rokas blenderis vai mikseris var būt svarīgs tavā virtuvē – izvēlies ikdienas vajadzībām atbilstošāko.

virtuves iekārtas

Izcila kafija un dzērieni

Novērtē savus ikdienas paradumus pats, tomēr laba kafija, iespējams, varētu būt svarīgs ikdienas prieks. Kafijas pagatavošanas iekārtas pieejamas ļoti plaša izvēlē un ļoti kompaktos izmēros, tādēļ svarīgi atrast to, kas apmierina gan garšas prasības, gan patīkami iederas interjerā. Kvalitatīvas dzirnaviņas, ūdens vārāmā kanna vai franču preskanna – tie visi var kļūt par nepieciešamiem un virtuves dizaina elementiem.

Plīts virsma

Vērts apdomāt to, vai gatavošanas paradumi ļauj virtuvei uzstādīt vien plīts virsmu ar diviem riņķiem. Ne vienmēr riņķu skaits būs būtiska izvēle, bet tas atkarīgs no tā, vai ēdiena gatavošanas virsma ir pietiekami liela. Otrs svarīgs aspekts ir tvaika nosūcējs – ja virtuves mēbeles netiek stiprinātas pie augšējās sienas, tad arī tvaika nosūcēju pie griestiem, iespējams, nevēlēsies izmantot – tad vērts apdomāt kādu no plīts funkcionālajiem dizaina risinājumiem ar integrētu tvaika nosūcēju.

Produktu sagataves – saldētava

Ja gatavot mazā virtuvē nevēlies bieži, tad ietilpīga saldētava atrisinās vairākas ikdienas problēmas. Piemēram, pārdomāta produktu saldēšana ļauj saīsināt virtuvē pavadīto laiku vidēji pat par 50% nedēļas ietvaros, turklāt tā iespējams arī kontrolēt veselīga uztura paradumus un ietaupīt finanšu resursus.

Trauki: glāzes, šķīvji, bļodas un naži

Dizaina trauku izvēle ir īpaši svarīga, ja virtuves paplašināšanas nolūkos atsakies no augšējiem skapīšiem. Tad šķīvji, bļodas un krūzes virtuvi var padarīt teju par izstāžu zāli un kalpot kā skaisti dizaina akcenti. Mazu virtuvi ir svarīgi nepārblīvēt – izvieto plauktos tikai tik, cik nepieciešams ģimenei un pāris viesiem. Arī gatavošanas trauku skaitu – katlus, pannas, bļodas un lāpstiņas – reducē līdz pārdomātam minimumam, kur radoši izvēlēts virtuves nodalījums atvēlēts tieši šiem priekšmetiem.

virtuves trauki

Mazgāšana un kopšana

Katrs pats zina, cik svarīgs risinājums viņa virtuvei ir trauku mazgājamā mašīna. Ja tavu virtuves darbu daudz vairāk atvieglo tāda tehnika kā ietilpīgs ledusskapis vai cepeškrāsns, tad, iespējams, būsi gatavs traukus mazgāt ar rokām. Tad mazā virtuvē skapītī virs izlietnes vērts ierīkot žāvētāju, jo nevēlēsies žāvēšanai izmantot vietu uz nelielās darba virsmas. Tāda ikdienā ierasta iekārta kā trauku mašīna noteikti atvieglos darbu telpā, tomēr sarežģīs mazas virtuves iekārtošanu. Ja tomēr izvēlies trauku mazgāšanas tehniku, tad nebaidies ietaupīt vietu, izvēloties nelielu izlietni.

Īpaši radoši risinājumi

Virtuve ir viens no visizaicinošākajiem mājokļa projektiem. Meklējot ideālo telpas risinājumu kopumu, reizēm noderēs oriģinālas metodes, kas mūsdienās kļūst aizvien pieejamākas. Daži piemēri. Cepeškrāsns var tikt izmantota kā pannu un katlu glabāšanas vieta. Iekārtojot skapīšus, bieži plaukti to iekšpusē ir pārāk augsti un ļauj ierīkot vēl vienu nodalījumu, piemēram, garšvielu, bļodiņu vai pārtikas izejvielu glabāšanai. Nedaudz sašaurinot skapīšu starplikas, to durvju iekšpusē var atbrīvot telpu un ierīkot āķus virtuves instrumentu pakarināšanai vai magnētus nažu glabāšanai. Grūti sasniedzamos telpu stūros vērts ierīkot mēbeļu sistēmas, kas ar izbīdāmu vai virināmu sistēmu veidā ļauj piekļūt virtuves piederumiem.