LV

Konditoreja kā māksla – saruna ar leģendāro Spānijas šokolatjē Hansu Ovando


Darbs ar šokolādi ir liels izaicinājums jebkuram profesionālam konditoram, un ne kuram katram izdodas sadraudzēties ar šo smalko izejvielu. Visai ciešu draudzību ar šokolādi piedzīvojis Hans Ovando, kas atzīts par Spānijas labāko šokolatjē, un tieši viņš viesosies Latvijā, Gemoss semināru zālē, lai savas zināšanas nodotu arī mums, taču pirms tam – iepazīšanās saruna ar šokolādes pazinēju un konditorejas guru.

Mūsdienās, kad konditoreja jau kļuvusi tik daudzšķautnaina, nereti izpaliek atbildes uz jautājumiem par to, kas ir konditorejas māksla un cik dažādi to var uztvert. Leģendārais šokolatjē atzīst, ka tikai tad, kad apgūta tehnika un prasmes strādāt ar sastāvdaļām, radīt receptes, var pievērsties sava radošuma paušanai konditorejas mākslā. Un tieši tad arī ir labākais rezultāts, nevis ejot šo ceļu no otras puses – vispirms ar mākslu un tad ar pamatprincipiem. Runājot par radošumu konditorejā, Hans stāsta, ka svarīgi apzināties, kā sastāvdaļas mijiedarbojas. Kā notiek saldā, skābā un rūgtā saspēle uz garšu kārpiņām. Un tad var ļauties ekperimentiem, ko arī labprāt dara pats Hans, apvienojot zināšanas konditorejā un pavārmākslā.

Laikā, kad tiek daudz diskutēts par veselīgu dzīvesveidu un atteikšanos no grēcīgām lietām, Hans kā konditors un šokolatjē ļoti domā pie tā, ko cilvēks apēd. Kāpēc es nevaru ēst kūku katru dienu vai pat divas, trīs reizes dienā, ja to vēlos? Ar šo retorisko jautājumu Hans liek aizdomāties arī citiem, cik daudz cukura ir katrā kumosā kūkas un varbūt gatavot tā, lai kūku varētu atļauties ēst biežāk, nenodarot sev tik lielu kaitējumu.

Runājot par paša raksturīgajām iezīmēm savā darbā, Hans atzīst, ka visa pamatā ir tas, ka esam starp pagātni un nākotni, un mēs katrs izvēlamies, kur bijām, kur esam un kur dosimies savā ceļā. Hansa ceļš ir būt šajā trīsstūrī starp pagātni un nākotni un radīt tendences, kas paliek un dzīvo līdzi ar mums.

Katru gadu iezīmējas kādas tendences un arī Hans jau paredz, kas būs aktuāls konditorejā 2019. gadā. Jaunais gads nesīs radoši pagatavotus un veselīgus konditorejas izstrādājumus ar pazeminātu cukura un tauku daudzumu, domājot arī par alerģisku produktu neizmantošanu un vegānisku uzturu. Gaidāmas arī jaunas vēsmas tajā, kā konditoreja tiek iepakota līdzņemšanai.

Tā kā Hans ir ļoti iedvesmojoša personība ar saviem panākumiem un apgūtajām prasmēm, aicinājām viņu iedvesmot Latvijas konditorus. ‘’Nav svarīgi, kas tu vēlies būt un cik ilgu laiku tas būs. Sapņo ar kājām uz zemes un prātu debesīs,’’ šādiem vārdiem mudina iet pretī saviem sapņiem Hans Ovands.

Hans Ovando no 19.-21. martam vadīs trīs dienu semināru Gemoss semināru zālē, iepazīstinot ar jaunākajām tendencēm, inovatīviem riinājumiem un desertu pasniegšanas un iepakošanas tehnoloģijām.