LV

Kvalitātes kritēriji extra virgin olīveļļai


Olīveļļa ir neiztrūkstoša sastāvdaļa gan mājās, gan profesionālajā virtuvē. Par olīveļļu dzirdēts daudz, tomēr retais zina par kvalitātes kritērijiem un kas ir tās garšas īpašības, kas liecina par kvalitāti. Lai izprastu, kāpēc viena extra virgin olīveļļas pudele maksā vien dažus eiro, bet cita krietni vairāk, jāsaprot, kāds ir tās iegūšanas ceļš un par ko tiek maksāts vairāk. To zinot, katrs pats var izvērtēt un veikt savu izvēli par labu kādai produktu grupai.

Kā iegūstama extra virgin olīveļļa

Olīvu novākšanas laiks ir pats svarīgākais extra virgin olīveļļas ieguvē. Olīvu nogatavošanās ir līdzīga kā ābolam – sula netiek spiesta ne no zaļiem, ne puvušiem āboliem. Laba extra virgin olīveļļa tiek iegūta no olīvām, kad tās no zaļām iekrāsojušās brūnas. Šis periods ilgst tikai 2-3 nedēļas, un šajā laikā jāpaspēj novākt visas plantācijas, lai iegūtu vajadzīgo kvalitāti.

Olīvu novākšanas brīdim ir vēl kāds svarīgs aspekts – jo agrāk to izdarīs gatavības stadijā, jo vairāk būs polifenoli, kas ir antioksidanti jeb dabiskie konservanti. Polifenolu līmenis ir pamatlieta augstvērtīgai eļļai, turklāt jo augstāks tas ir, jo labāk. Oktobrī ievāktām olīvām līmenis ir augstākais un tad tas strauji krīt, olīvām nobriestot. Iegūstot agri spiesto eļļu, diemžēl ir jāzaudē ražas apjoms. Citreiz tiek iegūti vien 10-12% no iespējamās ražas, tādēļ arī cena ir divreiz augstāka, salīdzinot ar novembra beigās, decembrī ievāktu olīvu spiestām eļļām.

Pamatnoteikumi premium klases olīveļļu iegūšanai

  1. Agra ievākšana (ja olīvas krīt pašas, ir par vēlu), kas parasti ir oktobra sākums.
  2. Tūlītēja malšana un eļļas spiešana – ideāli, ja eļļa tiek izspiesta jau stundas laikā pēc novākšanas, tādā veidā izvairoties no oksidēšanās, jo auglis ir svaigs.
  3. Ievākšana un sulas izspiešana (cold press) zemās temperatūrās (visbiežāk naktī).

Arī extra virgin apzīmējumu nevar lietot kuram katram produktam – ir EU standarti, kuros jāiekļaujas. Viens no kvalitātes kritērijiem ir simbols (Seal of International Quality Extra Virgin), ko piešķir tikai TOP premium produktiem, kas izgatavoti pēc augstākajiem standartiem. Ja meklē pārbaudītu kvalitāti extra virgin olīveļļai, izvēlies produktu ar šo simbolu.

Garšas īpašības kvalitatīvai extra virgin olīveļļai

  • Svaiga smarža (svaiga zāle, pļava, koku lapas u.c.).
  • Rūgta garša (Arbequina ir maigāka olīvu šķirne, vairāk iecienīta Ziemeļeiropā, Picual – daudz rūgtāka, jo aug pašos dienvidos).
  • Asa, piparota sajūta kaklā – to rada polifenoli. Ja tās nav, tad eļļa ir vienkārši taukviela bez jebkādas pievienotās vērtības. Turklāt šī piparotā garša sniedz pikantuma garšu bez garšvielu pievienošanas.

Extra virgin lietošana

Ne velti Vidusjūras valstīs olīveļļa ir neiztrūkstoša sastāvdaļa teju visos ēdienos – garša, uzņemto vielu ieguvums, garšu saderība ar citām sastāvdaļām un daudzveidība ir tikai daži iemesli, kāpēc arī mums vairāk jāpārņem šīs virtuves kultūras sastāvdaļa. Dažas piles kvalitatīvas extra virgin olīveļļas dažkārt ir viss, kas nepieciešams maltītes izcilībai.

Vēl kāds svarīgs faktors extra virgin olīveļļas lietošanai – olīveļļa jāizlieto 3 mēnešu laikā, lai tā attaisnotu savu kvalitāti un cenu. Olīveļļa jālieto svaiga, tāpēc labāk to iegādāties nelielos tilpumos, piemēram, 500 ml pudelēs.

Gemoss sortimentā ir plašs olīveļļu klāsts dažādu garšu un kvalitātes kritēriju piekritējiem. Sortimenta jaunpienācējs ir spāņu ģimenes saimniecības ‘’Finca Duernas’’ BIO olīveļļas eleganta dizaina pudelēs un ar nemainīgi augstu kvalitāti. Sortimentā pieejami divu veidu olīveļļas – Arbequina un Picaul. Ja Arbequina garšas ziņā būs maigāka, tad Picual izcelsies ar piparotāku garšu. Izvēlies kvalitāti it visā!