Visi jaunumi

Sēklu un augu maiņas stendi pie GEMOSS veikaliem

2022. gada 29. Marts  
Jau otro sezonu turpinām draudzību ar biedrību Permakultūra - ilgtspējīga saimniekošana, lai iesaistītos biedrības iniciatīvā rūpēties par Latvijas kultūraugu daudzveidību, mūsu ekosistēmas un bērnu pusdienu galda bagātību. Tādēļ kopš marta vidus pie visiem GEMOSS veikaliem ir izvietoti sēklu un augu maiņas stendi, kur ikviens pieredzējis dārzkopis vai hobija dārznieks ir aicināts atnest savā, draugu, ģimenes dārzā audzēto augu sēklas un stādus, kā arī paņemt sēklas lološanai savā dārzā.

Vislabāk par sēklu maiņas iniciatīvas nozīmi mūsu un nākamo paaudžu dzīves kvalitātes uzlabošanā zina stāstīt iniciatīvas vēstnese Sandra Stabinge. Aicinājām Sandru uz īsu sarunu, lai izzinātu kustības vērtības un sēklu maiņas principus.

Sēklu maiņas stenda atklāšana pie GEMOSS veikala Valmierā


Kāpēc mums vispār ir svarīgi ievākt augu sēklas?  
Mantoto kultūraugu vērtība ir pielīdzināma tautasdziesmām. Tautasdziesmas mums ir savāktas un apkopotas, bet vērtīgo kultūraugu sēklas – nav. Vēl jo vairāk – paaudzēs saglabātas augu sēklas ir ne tikai kultūrvēsturisks mantojums, bet arī bagātina ekosistēmu un veselīgas pārtikas daudzveidību nākamajām paaudzēm. Katra sezona ir svarīga, lai tās pavairotu, audzētu, lolotu un palīdzētu saglabāt mūsu bērnu bērniem.

Ar ko tās ir labākas par modernajām, veikalos nopērkamajām sēklām? 
Mantotie kultūraugi ir pielāgojušies mūsu zemei un mainīgajiem laikapstākļiem - tie ir dzīvotspējīgāki, ar labāku garšu un labāk dīgst - vecvecāki jau zināja, ka jāatstāj un jāpavairo tieši paši labākie augi. Labākie pēc viņu zināšanām - garšas, ražības, izturības ziņā, ar interesantākajām īpašībām. Tās ir laika zoba pārbaudītas sēklas ar labāko ražu.

Turklāt “lielveikalu kultūra” ātrāk nekā mēs varētu domāt iznīcina mūsu prasmi parūpēties par sevi, atrauj mūs no dabas un mazina mūsu bērnu iespējas sagādāt pašiem par savu uzturu; aizvien samazinās kultūraugu pieejamība un daudzveidība, jo tie visi “izaug lielveikalā”.

   
Kā ikviens no mums par piedalīties?
Iet pie radiniekiem, draugiem un kaimiņiem un interesēties, kas viņu dārzos aug. Viņi būs priecīgi, jo šādi novērtēsi viņu mūža darbu. Kad cilvēki sāk audzēt augus un paši ievākt sēklas, viņi uzkrāj zināšanas un pieredzi, kā arī veido savam dārzam un ģimenei piemēroto sēklu “izlasi” – kas labi aug un ģimenei garšo. Ikvienam no mums ir svarīgi veidot tradīciju iet pie vecmāmiņām, vectētiņiem,  apzināt un pavairot kultūraugus, kuri auguši mūsu zemē gadu gadiem.

Kā atšķirt graudus no pelavām?
Uz sēklu maiņas stendiem, kas izvietoti pie GEMOSS  veikaliem un citur Latvijā, nesam tikai veselīgu augu sēklas vai stādus!  Visvērtīgākie ir tie augi, kas dārzā audzēti jau vairākās paaudzēs (vismaz 30 gadus) - to jautājam dārza saimniekam. Šādus augus sēklu maiņas kustībā saucam par mantotajiem kultūraugiem. Tādi augi, kas dārzā aug tikai dažus gadus (3-29 gadus) – tie vēl nav pierādījuši savu izturību un dzīvotspēju, bet arī tos varam nest uz sēklu maiņas skapi, jo ar tiem varam labi mācīties augkopību un gadu gaitā izlolot. Tos mēs dēvējam par lolotajiem kultūraugiem.
Tātad, ar lolotajiem augiem mēs mācāmies, bet mantotos - rūpīgi uzpasējam, lai tie nestu augļus arī mūsu bērnu bērniem.



Par atnesto sēklu kvalitāti atbild sēklu lolotājs un atstāj auga aprakstu un kontaktus uz sēklu paciņas. Labu darbu darām ar atbildību. Mazāk reizēm ir vairāk - labāk atnest vienu sēklu veidu, bet vērtīgu un savā vai vecvecāku dārzā pārbaudītu.  Svarīgi atstāt savus kontaktus un informāciju par sēklām, kas paņemtas un noliktas - kā to pareizi izdarīt, var uzzināt pie sēklu stenda. Tas nepieciešams, lai varētu izsekot maiņas aktivitātēm un sēklu kvalitātei.

Kā Tu domā, kas sēklu maiņu visvairāk izmantos?
To var darīt pat nepieredzējis dārznieks un dabas entuziasts – gan tas, kuram augkopība ir tikai hobijs, gan tas, kuram tā ir patiesa kaislība. Tie, kuri vēl tikai apgūst dārza darbus ir aicināti sēklu maiņas punktā ņemt loloto kultūraugu sēklas, bet mantoto augu sēklas atstāt tiem dārzkopjiem, kuri jau labi pārvalda augkopību un zina, ka pratīs turpināt to celtspēju.

Kas mūs motivē piedalīties sēklu maiņas kustībā?
Svarīgi apzināties, ka dārza darbi dziedina un nomierina, turklāt, stiprina paaudžu attiecības, jo tā mēs novērtējam savu senču darbu. Pat viena veida pupiņa, viena veida zirnis, ābele, rabarbers, ķiploks vai zemene jau ir labs darbs dabas bagātināšanā – sāc ar vienu dzimtas kultūraugu - tikai ar vienu - savējo - lolojamo!

Ir vēl daudz iemeslu, kādēļ ir svarīgi mainīties ar augiem un sēklām - maiņa ar ilgus gadus lolotu kultūraugu sēklām bagātina noturīgu un dzīvotspējīgu augu daudzveidību Latvijas saimniecībās. Tie ir kultūraugi, kas mūsu un mūsu bērnu uzturu padara tīrāku un veselīgāku. Dārzkopība ir hobijs, kas sagādā ļoti daudz prieka un gandarījuma.
Sēklu maiņas kustības mērķis ir celt godā senču mantotos augus, pavairot to daudzveidību un saglabāt nākamajām paaudzēm. Ja mēs katrs atnestu kaut vienu savas vai kaimiņa dzimtas kultūraugu, tad mēs būtu bagāti!

Sezona ir jau sākusies! Sēklu un augu maiņas stendi izvietoti pie visiem GEMOSS veikaliem, un aicinām tos apciemot līdz maija beigām. Vairāk par sēklu maiņas un lološanas kustību aicinām uzzināt uzzināt iniciatīvas mājaslapā mantots.permakultura.lv

Līdzīgas receptes

 

Applelixir ābolu sidra etiķi: receptes organisma labsajūtai

Ābolu sidra etiķis zināms ar labvēlīgo ietekmi uz gremošanas sistēmas darbību, holesterīna un cukura līmeņa kontroli, kā arī veicina sāta sajūtu.
 

Recepte: pavasarīgi spritz kokteiļi

Kokteiļu sezonai sākoties, piedāvājam kokteiļkartēs iekļaut Apelsīnu Spritz, kura pamata sastāvdaļa ir MONIN apelsīnu Spritz sīrups. Izcils kompanjons dzirkstošo dzērienu pagatavošanai!

 

Sāļās kūkas: receptes un ieteikumi

Radi svētku sajūtu ar ikdienišķām maltītes sastāvdaļām vai iepriecini viesus, kuri atsakās no cukura un saldajiem ēdieniem.

#recepte 

Veģetārs uzturs: receptes, inovācijas un tendences

Lai grauzdētu riekstu un saldās vaniļas smarža uzbur svētku noskaņu katrās mājās, piedāvājam pagatavot gaisīgus mandeļu miltu cepumus.